yggdrasil Posted April 6, 2021 Share Posted April 6, 2021 Hei!Jeg kunne tenkte meg å høre med dere mht økonomien i det å kjøpe vedtømmer for foredling til ved og videresalg.Hvor mye tid går med? Omtrentlige kostpriser i framstillingen av en kubikk salgbar ved hadde vært kjekt etc. (Trøndelag)Har lest litt og slik jeg har forstått det så i et tømmerlass på 15 kubikk så blir det 25-30 kubikk (avhengig av embalasje) med salgbar ved, blir dette regnestykket rett?100 kubikk ved tilkjørt til en kostnad på 600 pr kubikkPakket i sekker, så bli dette for eksempel 190 kubikk med ved (i 60 liters sekker), som kan selges for 1250 pr kubikk, altsåInntekt inkl mva: 190 *1250 = 237.500Varekost inkl mva: 100*600= 60.000Dekningsbidrag: 177.500Utover dette kommer selvsagt netto mva, embalasje, min arbeidstid, avskrivninger, slitasje, drivstoff etc.Er dette noenlunde rett forstått?Må selvsagt investere noe, men jeg tror at investeringskostnaden fort dekkes inn, samt at jeg får begynt å ta i bruk driftsbygninger som i dag bare brukes til oppbevaring av skrot, ikke har jeg vondt av å røre litt på meg heller da jeg sitter foran en skjerm på jobb. Hovedintensjonen er ikke nødvendigvis å maksimere min timelønn, men åpne for næringsbeskattning med tilhørende utgiftsføringer og anskaffelse av nytt materiell som jeg trenger til vedproduksjonen og gården forøvrig.På forhånd takk!Yggdrasil Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Karl Daniel Posted April 7, 2021 Share Posted April 7, 2021 Det første som slår meg er at jeg tror du får mer salgbart produkt ut av en fastkubikk tømmer.Jeg har for meg at det er ca 3 gangen, men er ikke 100% sikker, er for lenge siden jeg drev å husket slike tall.Men sjekk ut nors ved sine hjemmesider, samt at du nok også får gode svar hos "Vedproduksjon ny og gammel" på facebook!Men sånn ellers tror jeg regnestykket ditt, sånn veldig forenklet er innafor, og om poenget ditt er å bli millionær, men fylla tida med litt fysisk fostring og omsetning, så skal det litt til at det skal gå galt, så lenge du klarer å få solgt veden din! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
yggdrasil Posted April 7, 2021 Author Share Posted April 7, 2021 Dette er ikke for å bli rik, men snarere for å ha litt fysisk arbeid, gi ungene en mulighet til å tjene seg noen kroner, samt en mulighet for å begynne i det små å ha næringsinntekt på et småbruk. I dag har jeg mange av de samme kostnadene som naboene mine, forskjellen at jeg må dekke dette ut av min netto inntekt. Dette vil i hvert fall gi meg en åpning for at enkelte anskaffelser, som jeg på sikt uansett må gjøre, kan gjøres mot denne næringsinntekten. Yggdrasil Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Harald Lie Posted April 7, 2021 Share Posted April 7, 2021 Hei.Endel kommer jo an på råvareprisen inkl transport. Og så er det jo om markedet til å få solgt volumet er der...Her har jeg kjøpt 3 bil lass iår med bok, og lager ved i 1000 liters sekker.sånn røffelig så sitter jeg igjen med ca 45000 til å dekke lønn, sekker, paller, maskiner og diverse.blir ikke veldig god timesbetaling, men så skal en jo gjerne lage ved til seg selv, og annen nær familie kjøper litt, så da er det effektivt å greit med en vedmaskin og så har du jo mulighet til å investere i noe utstyr og utnytte mulighetene du har..... Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.