Jump to content

Økonomien i ved produksjon


Guest

Recommended Posts

Guest viksen_1

sitter her å regner litt på hva en sitter igjen med på vedproduksjon.

hadde vært greit med en diskusjon rundt hva det koster å lage veden.

mitt utstyr:

Hakki pilke 1x37 m stokkebord

traktor til å drive

traktor med laster til bortkjøring av paller og lasting på bord.

 

ser for meg å kjøpe virket.

her er mitt regneeksempel pr 1000l sekk

alle priser inkl mva

 

virke blanding levert 250

traktor og vedmaskin 140

sekker olje sag +++ 120

traktor til lasting 40

lagring+tildekking 50

sum 600

utsalgspris 850

 

da har jeg 250 pr pall igjen til lønn

er dette helt på jordet? klarer jo fint 5 paller i timen og folk sier det er dårlig butikk med ved?????

men eg kan ha glømt viktige ting i regnestykket

håper på mange svar

Link to comment
Share on other sites

sitter her å regner litt på hva en sitter igjen med på vedproduksjon.

hadde vært greit med en diskusjon rundt hva det koster å lage veden.

mitt utstyr:

Hakki pilke 1x37 m stokkebord

traktor til å drive

traktor med laster til bortkjøring av paller og lasting på bord.

 

ser for meg å kjøpe virket.

her er mitt regneeksempel pr 1000l sekk

alle priser inkl mva

 

virke blanding levert 250

traktor og vedmaskin 140

sekker olje sag +++ 120

traktor til lasting 40

lagring+tildekking 50

sum 600

utsalgspris 850

 

da har jeg 250 pr pall igjen til lønn

er dette helt på jordet? klarer jo fint 5 paller i timen og folk sier det er dårlig butikk med ved?????

men eg kan ha glømt viktige ting i regnestykket

håper på mange svar

Link to comment
Share on other sites

Guest Blåtass_1
Er rimelig fersk vedmaskinbruker og har ikke regna noe på lønnsomheten, men jeg kan ikke skjønne hvordan du fint skal kunne klare 5 paller i timen.
Link to comment
Share on other sites

Guest viksen_1

eg har ein mann med meg. den ene klyver den andre laster og kjører bort sekker samt å lage klar nye

 

snakker om virke på rundt 30 cm tykkelse og 4-5m lengde

da går det fort noen paller igjennom

 

ka slags utstyr har du?

kor mye klrer du pr time

Link to comment
Share on other sites

Guest Jens_P._1

Jeg har samme maskin og jeg klarer ikke mer en ca 2,5 palle pr.time når jeg bretter i pallene. Jeg har da 3 paller stående samtidig som jeg veksler med å fylle.

Er utsalgsprisen din med mva (680 eks,mva) blir det ikke igjen mer en 80,- pr.palle.

Link to comment
Share on other sites

Guest viksen_1

eg spyr berre veden rett i sekkene og rister litt i dei inni mellom. eg bruker 1000l sekker.

nå må eg sette meg å regne på ny her dette var skremmende tall

Link to comment
Share on other sites

Guest viksen_1
dei 600 det koster å lage den er jo også mva inkl i. får dette til å bli 200 eks mva pr sekk eg. gjør eg noe feil når eg regner?
Link to comment
Share on other sites

Vestfold tar 900,- for 1000L og 1400,- for 1500Lbjørkeved

Begynnte som fritt levert. Nå kommer folk og henter for den prisen også

Link to comment
Share on other sites

Litt vanskelig å kommentere tallene dinne så lenge en ikke vet bakgrunnene for dem.

Tror du skal være særs dyktig for å holde et snitt på 5 sekker i timen.

Ting skjer. Kjede som hopper av, filing og bytte av kjede. Kubber som kiler seg i klyveren.....

Link to comment
Share on other sites

Guest viksen_1

svarer på forskjellig her. eg holder til utenfor haugesund.

selger 1000l bjørk for 1000kr hentepris visst det ikkje er snakk om større kvantum.

 

har ikkje tenkt på det med kubber som kiler seg ol

skal ta ein skikkelig test til helga å sjå ka kapasiteten er.

eg har ikkje brukt maskinen så mye sjøl ennå så det ska bli greit å få et svar på kapasiteten.

 

ka er normal pris på blandingsved?

blandingsveden min inneholder furu, rogn, bjørk, selje og litt gran

Link to comment
Share on other sites

Ser ikkje att du har rekna med medhjelperen din Jobber han dugnad?

Eg bur i rogaland og tar 650 henta for 1000 liter med bjørk. og 60 kr for 60 liter.

Kunne jedna toge litt meir, men så har eg faste kunder og dei er greie å ha.

 

Nå har eg ein eldre Palax med vugge bord (ikkje å anbefale) dårlig kapasitet pga det. kan ikkje bruka stokka bord på. Sparer opp til ny maskin, forhåpentligt vis til neste år.

 

Eg klarer 2-3 pallar i timen, då lør eg veden i starten og litt innimellom.

Link to comment
Share on other sites

Dersom du tar 650 for 1000l bjørkeved så er det du som jobber dugnad. Og med å ødelegge markedet på denne måten så får du alle andre vedprodusenter til å gjøre det samme.
Link to comment
Share on other sites

Guest viksen_1

han eg har med skal også ha lønn av det overskuddet som er igjen, men han er 16 år og forholdsvis billig i drift.

så har eg laga meg et ganske bra og effektivt opplegg syns eg sjøl.

 

holder på med forlenging av stokkebor nå slik at det tar ca 15m3 med tømmer

Link to comment
Share on other sites

Vedper:Det blir jo som med \&quot\;høna og egget\&quot\;, om hvem som startet og selge billig først.

En er jo nødt og tilpasse seg priser til det markedet som finns i ens eget område.

Nå står det ikke om kr 650,- er med eller uten moms. Men er det pluss moms så tror jeg ikke prisnivået er høgere i Rogaland desverre.

En kan jo like eller mislike det, men det er nå sånn det en gang er.

Han kunne jo selvfølgelig satt opp prisen til f.eks kr 1000,- pr sekk, og ikke fått solgt noe som helst, men hvem vil være den første til og gjøre det??

En må dessuten innse at prisene ikke er like i hele landet. I de områder med mye skog og lett drift(=flere aktører), vil naturlig nok prisene være laveren enn i f.eks finnmark.

Dessuten tror jeg det var disse som importerte mye ved fra baltikum for noen år siden, som ødela mye for høyere priser, ihvertfall her i sør norge.

Link to comment
Share on other sites

2-3 sekker (regner ca 2,5) a\'\'\'\' 650kr inkl mva i timen blir 1300kr eks.mva\; ca. 450 til 1,25fm3 bjørk råvare, 300 til lønn/feriepenger/andre \&quot\;sosiale kostnader\&quot\;, gir 550kr/t igjen til å dekke resten, dvs paller, sekker (12kr/stk * 2,5=30), overdekking (pallehette 23kr/stk, men gjenbrukes X ganger), motorsag, traktor (u/fører) og vedmaskin. Nå ja, jeg ville ikke direkte kalle det dugnad...

 

Men klart, har du store kostnader med innkjøp og inntransport av virke, så går jo det utover regnestykket. Jeg regnet samme pris som Allskog gir for bjørkeved\; 350kr/fm3. For en som hogger selv i egen skog er det jo denne alternative salgsprisen som blir råvarekostnaden for vedproduksjonen. Høye transportkostnader og mellomledd (som Allskog) er som alltid noe man aller helst bør unngå...

Link to comment
Share on other sites

665: Du regner for lite lønn. Vedpallen er ikke ferdig håndtert i det den er full, dvs at man ikke får produsert 2.5 pall ferdig ved på en time.

Dessuten, med en pris på 650 for bjørk blir prisen for blandingsved rundt 500 og det er det ikke mulig å tjene penger på. Det blir mer lønsomt å la blandingskogen rotne på rot.

Link to comment
Share on other sites

Vedper: Jeg vet ikke helt hva du sikter til i ditt inlegg ovenfor. Jeg har ikke regnet på noe som helst, bare kommentert litt på hva jeg anser er \&quot\;fakta\&quot\; om vedpriser i rogaland.

Selv produserer vi(2 mann) 3 paller uten problemer i timen. 20-30 min på og fylle 3 paller.

20 min til og kjøre bort pallene(samt dekke over), og sette opp 3 nye. Og 10 min pause.

Og da er disse 3 pallene ferdig for tørking og henting. Det som evt. kommer i tillegg er jo utkjøring av veden på høsten, og her tror jeg mange tar seg altfor lite betalt, da dette utgjør ganske mye ekstra tid(drivstoff).

Men tror nok også at økonomien i vedproduksjon er heller tvilsom( med rådende priser).

Men det er jo trivelig \&quot\;hobby\&quot\;.

Og det er nok kanskje også en av grunnene til at prisene er så lave( at mange har dette som hobby/tileggsnæring + import og ikke driver det som industri).

Ellers er jo det største dilemmaet, dette med hugge selv vs kjøpe. Skal en kjøpte virke(inkl transport) blir vel dette fort nesten 30-50% av salgsummen, og skal en hugge i egen skog og regne timelønn for dette, så blir det også vanskelig og forsvare.

Link to comment
Share on other sites

665: Beklager, svaret skulle være stilet til Inge og hans regnestykke.

 

En mann alene klarer ikke å produsere 2,5 pall ved ferdig til henting på en time, dermed er ikke 300kr til lønn/feriepenger/sosiale utgifter nok. Din beskrivelse med 1,5 pall pr mann pr time høres mer sannsynlig ut.

 

Jeg synes innleggene dine beskriver situasjonen i vedbransjen meget bra.

Link to comment
Share on other sites

vi var 3 stk i går som jobba ifra 9.30 til 1700 kappa ganske grov bjørk med en dalen 1270?????blad m kløver! vi klarte 13 m3 stablet ved i trekasser-kunne kansje drukket mindre kaffe å klart 2 til men det er max

han som la inpå synes det var gøy når jeg ikke klarte å ta unna så det gikk unna-måtte bruke motorsag på ganske mye-kansje 30%

pinne ved var det liiiite med.

jeg gidder ikke å drive noe med ved salg da det er maaange her,rå bjørke ved selges for 300 kr m3 hjemkjørt -må kjøpe en henger da! da må en ha rask maskin skal det bli noe mener jeg

hvordan er interessen for blandings ved rundt om? her må en gi ifra 300-350 kr m3 for bjørk men jeg har aldri hørt noe pris på or osp osv?

Link to comment
Share on other sites

Med de et prisnivå på 300kr/m2 levert må forutsetningen være å ha det gøy med ved for det vil aldri kunne bli penger av det selv om man setter som forutsetning at utstyret er nedbetalt og kostnadsfritt.

Den eneste kostadsbesparingen med å levere rå ved er tildekkingen, en forholdsvis beskjeden kostnad i dette regnestykket.

 

Jeg lurer på om det hadde vært mulig å få disse vedprodusentene til å ta på seg avløyseroppdrag også til samme timelønnen de har når de produserer ved.

Link to comment
Share on other sites

Ved prisen bør forholde seg til andre energi typer og ikke hva naboen tar for veden.

Når støm prisen ligger rundt 1 kr kwh og olja antagelig ennå høyere så mener jeg ved prisen kan ligge 20% under dette altså rundt 75-80 øre kwh. Dette er en kwh pris man oppnår ved å kjøpe en 1500 l sekk med bjørk til rundt ca 1200 kr ink.mva. levert. Eller en 1000 l til ca 800 kr ink.mva. Forutsatt at det fyres i en rent brennende ovn.

Og veden skal selvsagt ligge løst i storsekk og være tørr og pen.

Link to comment
Share on other sites

Guest Apple_farmer_1
Det er mange interessante innlegg her. Når det snakkes om fortjeneste pr. time mener jeg også man må ta i betraktning hva som er alternativet, dvs. har du 4-5 timer om dagen mellom fjøsstell som du allikevel ikke kan bruke til annet lønnet arbeid, kan det være OK å tjene 100-150 kr/time i stedet for å ligge på sofaen... Det forutsetter selvfølgelig at du har den nødvendige energi til å drive på, sliter du deg helt ut er det uansett ikke verdt det. Her oppe driver vernede bedrifter med ved, samt at det såvidt jeg har skjønt foregår ganske mye svart salg, dermed er det ikke lett å komme inn på markedet om man ønsker å sitte igjen med litt pr. time og i tillegg skal betale mva og skatt. Det er dessverre litt ødeleggende for markedet.
Link to comment
Share on other sites

Guest MacJoJo

Enig med nh.

 

Vedprisen bør gjenspeiles i hva det koster å fyre med strøm, men det skal \&quot\;selvsagt\&quot\; være \&quot\;litt\&quot\; billigere!

 

Selvsagt billigere? Som oftest koster det \&quot\;litt mer\&quot\; å være miljøvennlig, men ikke når det gjelder ved !!!

 

Selv tar jeg 750 kroner (inklusive moms) for blanda ved, om en da beregner kW utfra dårligste vedsort i sekken blir prisen 85 øre per kW (om en har rentbrennende ovn).

Og det syns både jeg og mine kunder er en helt ok pris.

 

Dette tilsvarer en pris på ca 900 kroner per 1000 liter bjørk, noe jeg syns er litt i minste laget, er enig med de som sier at en bør ta 1 krone per liter bjørk. Men så er det dette med markedet da, en kan jo ikke prise seg ut....

 

Min ved består av ca 60% gran og ca 40% selje, bjørk, rogn og or. Dette kan selvsagt variere litt fra sekk til sekk.

 

Jeg har økt prisene fra 650 i fjor til 750 i år.

 

Transport tar jeg 10 kr (+ mva) per km for, dvs inne 5 km er gratis, også er det gratis ved kjøp av 6000 liter eller mer innen 20 km.

 

Alle som kjøper mer enn 6000 liter får med 4x 60 liters sekker med flis/oppsop (til opptenning) og en boks med tennbriketter.

 

De som finner mugg eller dårlig tørket ved får erstattet med 1000 liter uten diskusjon.

Så langt har jeg ikke hatt reklamasjoner.

 

c\&quot\;,)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...