Du er her

yggdrasils bilde
yggdrasil
Logget av
Innmeldt: 06.04.2021
Kjøpe vedtømmer og «ved-økonomi»

Hei!

Jeg kunne tenkte meg å høre med dere mht økonomien i det å kjøpe vedtømmer for foredling til ved og videresalg.

Hvor mye tid går med? Omtrentlige kostpriser i framstillingen av en kubikk salgbar ved hadde vært kjekt etc. (Trøndelag)

Har lest litt og slik jeg har forstått det så i et tømmerlass på 15 kubikk så blir det 25-30 kubikk (avhengig av embalasje) med salgbar ved, blir dette regnestykket rett?

100 kubikk ved tilkjørt til en kostnad på 600 pr kubikk

Pakket i sekker, så bli dette for eksempel 190 kubikk med ved (i 60 liters sekker), som kan selges for 1250 pr kubikk, altså

Inntekt inkl mva: 190 *1250 = 237.500

Varekost inkl mva: 100*600= 60.000

Dekningsbidrag: 177.500

Utover dette kommer selvsagt netto mva, embalasje, min arbeidstid, avskrivninger, slitasje, drivstoff etc.

Er dette noenlunde rett forstått?

Må selvsagt investere noe, men jeg tror at investeringskostnaden fort dekkes inn, samt at jeg får begynt å ta i bruk driftsbygninger som i dag bare brukes til oppbevaring av skrot, ikke har jeg vondt av å røre litt på meg heller da jeg sitter foran en skjerm på jobb. Hovedintensjonen er ikke nødvendigvis å maksimere min timelønn, men åpne for næringsbeskattning med tilhørende utgiftsføringer og anskaffelse av nytt materiell som jeg trenger til vedproduksjonen og gården forøvrig.

På forhånd takk!

Yggdrasil

Karl Daniels bilde
Karl Daniel
Logget av
Innmeldt: 23.09.2008
Ved

Det første som slår meg er at jeg tror du får mer salgbart produkt ut av en fastkubikk tømmer.
Jeg har for meg at det er ca 3 gangen, men er ikke 100% sikker, er for lenge siden jeg drev å husket slike tall.

Men sjekk ut nors ved sine hjemmesider, samt at du nok også får gode svar hos "Vedproduksjon ny og gammel" på facebook!

Men sånn ellers tror jeg regnestykket ditt, sånn veldig forenklet er innafor, og om poenget ditt er å bli millionær, men fylla tida med litt fysisk fostring og omsetning, så skal det litt til at det skal gå galt, så lenge du klarer å få solgt veden din!

yggdrasils bilde
yggdrasil
Logget av
Innmeldt: 06.04.2021
Takker for svar Karl Daniel!

Dette er ikke for å bli rik, men snarere for å ha litt fysisk arbeid, gi ungene en mulighet til å tjene seg noen kroner, samt en mulighet for å begynne i det små å ha næringsinntekt på et småbruk. I dag har jeg mange av de samme kostnadene som naboene mine, forskjellen at jeg må dekke dette ut av min netto inntekt. Dette vil i hvert fall gi meg en åpning for at enkelte anskaffelser, som jeg på sikt uansett må gjøre, kan gjøres mot denne næringsinntekten. 

Yggdrasil

 

 

Harald Lies bilde
Harald Lie
Logget av
Innmeldt: 07.04.2021
Hei.

Hei.

Endel kommer jo an på råvareprisen inkl transport. Og så er det jo om markedet til å få solgt volumet er der...

Her har jeg kjøpt 3 bil lass iår med bok, og lager ved i 1000 liters sekker.

sånn røffelig så sitter jeg igjen med ca 45000 til å dekke lønn, sekker, paller, maskiner og diverse.

blir ikke veldig god timesbetaling, men så skal en jo gjerne lage ved til seg selv, og annen nær familie kjøper litt, så da er det effektivt å greit med en vedmaskin og så har du jo mulighet til å investere i noe utstyr og utnytte mulighetene du har.....